Haney still No. 1 heading into Mt. SAC
Top 30, Oct 24
1 – Blake Haney, senior, Stockdale (California): The next big test is Saturday at Mt. SAC.
2 – Cerake Geberkidane, senior, Denver East (Colorado): The state meet favorite Saturday in Colorado.
3 – Joe Hardy, senior, Seattle Prep (Washington): Moving toward the state meet with confidence.
4 – Estevan De La Rosa, senior, Arcadia (California): Don't count him out at Mt. SAC.
5 – Patrick Perrier, senior, O'Fallon (Illinois): Ran 14:45 to win the Southwest Conference meet.
6 – Aaron Templeton, senior, Hardin Valley Academy (Tennessee): Won the K.I.L. Championships in 15:26.
7 – Mark Hadley, senior, Boardman (Ohio): Won his league (15:06) district meet (15:24).
8 – Obsa Ali, senior, Richfield (Minnesota): Won his conference meet handily in 16:23.
9 – Steven Fahy, senior, La Costa Canyon (California): Another contender at Mt. SAC.
10 – Matthew Maton, junior, Summit (Oregon): Ran 14:32.7 for 5K at George Fox Classic.
11 – Noah Kauppila, senior, Marquette (Missouri): Won the conference meet in 15:29.3.
12 – Kai Wilmot, senior, North Central (Washington): Placed third at the Richland Invitational.
13 – Mickey Burke, senior, Rush Henrietta (New York): Placed third at Manhattan Invite Eastern States.
14 – Thomas O'Neill, senior, Middletown North (New Jersey): Ran 15:42 at Holmdel to set Monmouth Co. record.
15 – Elijah Armstrong, junior, Pocatello (Idaho): Won the Madison Invitational with 15:45.
16 – John Dressel, junior, Mt. Spokane (Washington): Ran 14:47 in a GSL three-mile race.
17 – Connor McMillan, senior, American Fork (Utah): The class of Utah after winning 5A title in 15:04.1.
18 – Levi Thomet, junior, Kodiak (Alaska): After a strong second at Geroge Fox OR, look for him at Mt. SAC.
19 – Grant Fisher, junior, Grand Blanc (Michigan): Won his conference meet in 15:37.1.
20 – Garrett Corcoran, senior, Villa Park (California): Won the Orange County Championships in 14:28 (3M).
21 – Tony Russell, senior, West Chester Henderson (Pennsylvania): Won the Manhattan Invitational Eastern States.
22 – Wolfgang Beck, senior, Gig Harbor (Washington): Ran 15:07 to win his league championship meet.
23 – Patrick Sheehan, senior, Lake Norman (North Carolina): Gearing up for a strong N.C. state meet.
24 – Ben Huffman, senior, Providence Day (North Carolina): Won his conference meet in 15:21.
25 – Alec Thomas, senior, Brentwood (Tennessee): Won Midstate Championship in 15:21.2.
26 – Sukhi Khosla, junior, Leon (Florida): Won FSU Pre-State Invitational with 14:59.5.
27 – Bryce Millar, junior, Fayetteville-Manlius (New York): Second in the Manhattan Invitational Eastern States.
28 – Taylor Caldwell, senior, Brentwood (Tennessee): Second at Midstate championship in 15:22.6.
29 – Mike Brannigan, senior, Northport (New York): Won sectional championship in 16:12.7.
30 – Louis Colson, senior, Edison (Virginia): Won the Milestat.com Invite in 15:21.0.
HM (in no particular order): Nicholas Elswick OH; Kyle Levermore NJ; Liam Mullett NJ; Olin Hacker WI, Sydney Gidabuday CA, Addison DeHaven SD, Austin Tamagno CA, Kramer Morton UT, Brian Cook NY, Stuart McNutt KS, Zack Snider IN, Austen Dalquist TX, Josef Holt-Andrews ME, Mac Macoy AL; Conner Mantz UT; Clayson Shumway UT; Marco Pompilj NY, Zach Smith IL.